Prožili jsme

Ve druhém zářijovém týdnu nás navštivili kamarádi z mateřské školy Tanvald Šumburk, společně jsme si zahráli hru plnou dobrodružství a úkolů nazvanou „Hurá na hrad“. Děti soutěžily ve skupinkách a plnily nejrůznější úkoly např. jezdily na koních, prolézaly strašidelným lesem, poznávaly houby, házely šišky do obruče atd. Posledním úkolem bylo najít princeznu. Všechny děti úkoly splnily a tak je čekala malá odměna, kterou si mohly vybrat v truhličkách. Další atrakcí byl skákací hrad. Na všechny děti čekala pohádková medaile.

Opět jsme začali navštěvovat solnou jeskyni v Jablonci nad Nisou. Pobyt v solné jeskyni se v posledních několika desetiletích stal jednou z nejpopulárnějších léčebných a preventivních metod pro léčbu a prevenci onemocnění horních cest dýchacích, dermatologických onemocnění, jakož i další indikace. V solné jeskyni vládne unikátní mikroklima charakteristické vyjímečnou bakteriologickou čistotou vzduchu, který je nasycen částicemi minerálů a stopových prvků, které mají příznivý vliv na psychiku a zdraví dětí a dospělých. Kromě příznivé, pro člověka záporné ionizace, je vzduch v solné jeskyni obohacen částicemi jódu, draslíku, sodíku, vápníku, hořčíku, selenu, brómu a mnoha dalšími prvky, které jsou důležitými složkami pro správnou činnost lidského organismu. Děti zde mohou odpočívat, kreslit si, poslouchat pohádky nebo si hrát na malém pískovišti.

V úterý 26. října jsme si vyzkoušeli jaké by to bylo, kdyby ve školce vypukl požár. Malý nácvik jsme bez hasičů provedli už o týden dřív. Vysvětlili jsme dětem, že potřebujeme trénovat my i hasiči, aby jsme v případě reálné potřeby věděli co dělat. Děti to prožívaly jako hru, vše jsme jim vysvětlovali. Děti sledovaly, jak je možně osoby evakuovat oknem pomocí vysouvacího žebříku. Rozklepanou paní uklizečku hasiči snesli během chvilky na zem (některé děti o ni měly velký strach).  Po odstranění kouře byli všichni vyvedeni ven a když se zjistilo, že jedna paní učitelka a tři  děti chybí, vraceli se hasiči zpět, aby je našli (vše bylo domluveno :-)) Zachránci byli rychlí a za chvilku jsme si v plném počtu mohli prohlížet jejich vůz, zkoušet si přilby, oblečení atd. Děkujeme hasičům za společnou akci.

 

Solná jeskyně. Konečně nám přálo počasí a tak si jedna skupinka dětí, které už měly pobyt v jeskyni za  sebou, krátily čekání v parku.

Ve středu 18. 10. se na zahradě mateřské školy konala odložená podzimní slavnost.

V úterý 31. října jsme s dětmi vyjeli za kamarády do mateřské školy v Tanvaldě Šumburk. Neodradilo nás ani pravé podzimní počasí – déšť a mlhavo. Cesta vlakem tam i zpět se dětem moc líbila. Na nádraží na nás čekala paní učitelka z tanvaldské školky, aby nám ukázala nejkratší cestu. Po přivítání jsme se usadili k hudebnímu představení divadélka Rolnička nazvanému Halloweenská pohádka. Pohádka mile a poučně spojovala oslavu anglického Halloweenu a svátku Dušiček v našich zemích. Děti si společně zazpívaly a naučily se recept na dýňovou polévku. Potom nás čekalo malé pohoštění – výborný pečený čaj a muffinky. Našim dětem se nechtělo opuštět školku, chtěly si pohrát s kamarády a s jinými hračkami :-), které ve školce viděly, ale museli jsme se vydat na nádraží. Slíbili jsme si však návštěvu, kdy si přijedeme jenom pohrát 🙂

Ve školce jsme si povídali jaké ovoce na podzim dozrává, hráli jsme pohádku “ O zajíčkovi, kohoutkovi  a lišce“. Povídali jsme si o přicházejícách vánočních tradicích.

Děti si vyzkoušely jak se pracuje s keramickou hlínou. Pod vedením p. Humlové se jim práce dařily. Děti byly rozděleny na dvě skupiny – jedna skupinka tvořila a druhá trávila čas hrou.

V pátek k nám zavítal Mikuláš, anděl a dva čerti. Některé děti měly zpočátku strach, ale při zpívání písniček pro Mikuláše se děti osmělily a pak si přišly pro dáreček i k čertům.

I letos pekli kuchtíci cukroví a nesli si ho domů

Před Vánocemi nás pozvali školáci do školy na tři pohádky. Ty nám nejprve zahráli a pak je zahrály i naše děti.

Rok 2018

Na svátek Tří králů končí vánoční čas a tak jsme si tento týden ještě náležitě užili. Vyprávěli jsme si legendu,  objasnili si pojmy zlato, kadidlo a myrha, vyrobili jsme si královské koruny, několikrát jsme si zahráli betlémský příběh i s kostýmy. Procházeli jsme cestu plnou překážek, tak jako mudrcové z východu, obdarovávali jsme narozeného Ježíška,  tančili jsme a zpívali. V pátek jsme se vypravili všichni k našemu plavskému betlému a nakonec i na obecní úřad, kde jsme zazpívali koledu.

V druhém lednovém týdnu, jsme si u zajíčků četli pohádku „O rukavičce“. O zvířátkách jsme si povídali, hráli si na ně, počítali je i zdobili rukavičku. Na závěr jsme si pohádku zahráli jako divadlo. Dramatizace děti moc bavila a každý si chtěl vyzkoušet nějakou masku zvířátka. Děti z oddělení krtečků se naučily písničku o „Červené Karkulce“. Tato písnička se jim moc líbila a tak si ji chtěly zahrát. Dramatizace se jim moc povedla a s chutí ji předvedly zajičkům.

Děti ze školy nám přišly ukázat,  jak se naučily číst. Přečetly nám pohádku před usnutím. Pěkné bylo, že dětem pohádku i zahrály.

Ve středu nás navštívila autorka knih pro děti i dospělé Klára Hoffmanová. Dětem vyprávěla o víle Izeríně a dalších bytostech, které dle pověstí přebývají v Jizerských horách. Povídala nám i o zvířátkách, se kterými se setkává jako veterinářka.

Na masopustní úterý jsme se všichni moc těšili. Předem jsme si povídali o zvycích a tradicích našeho kraje, pracovali jsme společně na výzdobě naší školky a těšili se na karnevalový rej. Všechny děti přišly v krásných maskách a donesly si pohoštění na společnou hostinu. Moc děkujeme rodičům za skvělé dobroty! Tancovali jsme, hodovali a soutěžili. A protože to děti moc bavilo, pokračovali jsme v soutěžích a veselém juchání i druhý den :-))

Začala nám opět sportovní školička, na kterou se děti tolik těšily. V sedmi lekcích se seznámí se základy sportů (např. florbal, košíková, fotbal, základy gymnastiky, cvičení na nářadí, atd.). Hlavní myšlenkou tohoto projektu je přivést děti ke sportu jako takovému a zároveň je naučit zdravému životnímu stylu. Nezaměřuje se pouze na jeden sport, ale na sportovní všestrannost. Ukazuje dětem, že sport je zábava a místo, kde mohou získat nové kamarády a zážitky.

V úterý 20. března nastala jarní rovnodennost. Vládkyni zimy Moranu jsme vyprovodili ke Kamenici, kde byla svržena z pomyslného trůnu a toužebně očekáváme, že se žezla chopí Vesna, která nám přinese teplé jarní dny 🙂

Na velikonoční výstavu jsme se vydali do Železného Brodu na Běliště.

Tradiční velikonoční dílna pro rodiče a děti proběhla v úterý před velikonocemi. Všichni si domů odnášeli jarní dekorace, které si společně vyrobili.

 

Ve čtvrtek 12. dubna jsme jeli linkovým autobusem za kamarády do Zlaté Olešnice, kde jsme spolu s nimi sledovali divadelní představení „O pejskovi a kočičce“. Představení se skládalo ze tří příběhů (Jak myli podlahu, Jak pekli dort a O panence, která tence plakala). Děti se bavily, bylo spousta zábavy a humoru 🙂

Čarodějnický den jsme si všichni moc užili. Děkujeme maminkám za výborné občerstvení a skvělé masky pro děti.

Den dětí jsme oslavili jako parta indiánů, kteří se vydali na stezku plnou překážek. Tři menší skupinky se vydaly hledat stopy a obálky se zadanými úkoly. Všem se zdárně podařilo dostat se až ke Zlatému potoku, kde indiáni objevili truhlu s pokladem 🙂

V pátek odpoledne 1.6. jsme s předškoláky vyrazili na tak dlouho očekávaný pobyt v Beranech. Cesta z Dolní Černé Studnice rychle ubíhala, neboť jsme hráli stopovanou. Plnění ukolů bylo zakončeno výstupem na Horní Černou Studnici, kde na děti čekalo překvapení. Poté jsme sestoupili na chatu v  Beranech, kde byl naplánován další program. Ubytování, opekání buřtů, stezka odvahy nočním lesem atd. V sobotu po snídani si děti užily dovádění v bazénu a po malém odpočinku již zasedla maturitní komise 🙂 a předškoláci plnili svoji školkovou maturitu. Losovali si tři otázky, na které museli správně odpovědět. Jelikož máme šikovné děti, všechny ve zkoušce obstály, tak nastalo pasování  na školáky a šerpování. Potom již oběd a již přijížděli první rodiče…

Školkiáda. Utkali jsme se s dětmi z MŠ Zlatá Olešnice ve skoku do dálky, v běhu a hodu do dálky. Vyhlášeny byly vždy tři místa v kategoriích – nejmladší děti, prostředňáci a předškoláci. Symbolickou medaili a malý dárek získali všichni zúčastnění.

Výlet na Sychrov se nám vydařil. Po zámku nás provedla princezna, která dětem vyprávěla zajimavosti z historie a děti se vžily do příběhu s ní. Na konci prohlídky si mohly vyzkoušet různé královské koruny, korunky, čelenky a klobouky. Na každého čekal malý dárek. Prohlédli jsme si i výstavu panenek a medvědy ve sklepení 🙂 Také výstava nazvaná Technopolis byla zajímavá. Poté jsme se vydali do krásného zámeckého parku, kde děti nadchlo lovení ryb ve zdejší kašně, kuželky nebo házení míčků. Také se vyřádily ve zdejším stromoví. Před zámkem jsme poobědvali a vydali se na cestu domů.

Výlet na místní farmu pana Šourka na Filouně se všem dětem líbil. Málokdo z dětí zapomněl donést mrkvičku pro zvířátka a tak jsme pokrmili nejen oslíky, ale i koně a kůzlátka 🙂

Akce integrovaných záchranných systémů ve Zlaté Olešnici byla vydařená, počasí příznivé. Děti prozkoumaly auta policistů i hasičů a záchranářů. Setkaly se s dětmi ze Zlaté Olešnice a Velkých Hamrů. Některé děti využily doprovodné akce – malování na obličej – a tak s námi  domů oddjížděli víly, upíři, myšky atd. V sokolovně bylo připraveno skvělé pohoštění – čaj, koláče, meloun, chlebíčky. Viděli jsme ukázkovou akci psovoda, hasičů a policistů při zásahu. Děti byly nadšené.

Posledním červnovým výletem bylo putování za kouzelnou studánkou do Držkova. V lese ji nově střeží půvabná víla a my jsme měli možnost se opláchnout v léčivé vodě a vyslechnout místní pověst, která se k tomuto místu váže.

Komentáře jsou zakázány.